Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis
RASEINIŲ
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Raseinių rajono savivaldybės
administracija


Biudžetinė įstaiga
V.Kudirkos g. 5, 60150 Raseiniai
Juridinių asmenų registras
Kodas 288740810
Tel. (8 428)  79 600
Faks. (8 428)  51 604
El. paštas savivaldybe@raseiniai.lt
2017 m. liepos 27 d.

Prisijungimas

Statistika
Nuo: 2003-12-01
Iš viso: 7702265
Šiandien: 1836
Dabar: 91
Prenumerata
Naujienos
Kaimų erdvės laukia atgimimo

   Jau ne kartą rašyta, kaip rajono miestuose bus tvarkomos viešosios erdvės. Rajono valdžia pasirūpino, kad teigiamus pokyčius pajustų ir gyvenviečių, miestelių žmonės. Savivaldybės administracija parengė 13 projektų, kuriais numatyta atnaujinti kaimo vietovių infrastruktūrą. Net 11 projektų jau palaimino Kauno regiono plėtros agentūra, įtraukdama juos į finansuotinų projektų sąrašą: viešosios erdvės bus tvarkomos prie Sujainių tvenkinio, Berteškių, Katauskių, Gėluvos, Norgėlų, Butkiškės, Užkalnių gyvenvietėse, Girkalnio, Betygalos, Žaiginio, Kalnujų miesteliuose. Šiais projektais į kaimo vietoves numatyta investuoti apie milijoną eurų. Dar du projektai – Šiluvos miestelio ir Kaulakių gyvenvietės infrastruktūros sutvarkymas – įtraukti į rezervą, todėl išlieka tikimybė, kad ir jie bus įgyvendinti. Savivaldybės meras Algirdas Gricius ir mero pavaduotoja Gitana Rašimienė drauge su administracijos specialistais ir projektuotojais jau aplankė keletą atnaujinimui ruošiamų erdvių ir aptarė visas detales.

Poilsio zona prie Sujainių  tvenkinio

   Daugelį gamtos prieglobsčio išsiilgusių žmonių vilioja Sujainių tvenkinys. Rajono poilsiautojų pamėgtas gamtos kampelis šiemet pasitinka įprastai, tačiau kitąmet sujainiškių ir kitų rajono gyventojų laukia maloni staigmena – suplanuota kompleksiškai sutvarkyti poilsio zoną prie tvenkinio. Šiandien poilsio zonoje esanti infrastruktūra yra susidėvėjusi ir nesaugi naudoti, todėl ir rūpinamasi, kad žmonių gausiai lankoma erdvė taptų patraukli, o užsiėmimų čia atrastų kiekvienas, būtų sukurtos sąlygos ir ilsėtis, ir sportuoti, ir organizuoti renginius. Projekto metu ketinama išplėsti esamą paplūdimį, pastatyti naujų persirengimo kabinų, suoliukų, šiukšliadėžių, lauko tualetų, dviračių stovų, naujai įrengti paplūdimio tinklinio aikštelę, įrengti lieptą ir valčių prieplauką bei lauko apšvietimą, vaikų žaidimų kompleksus, lauko treniruoklius, išasfaltuoti 0,7 km kelio ruožą ir įrengti erdvią automobilių stovėjimo aikštelę, pastatyti kelio ženklus. Pasitarime su projektuotojais Savivaldybės meras Algirdas Gricius pageidavo, kad kiek atokiau nuo paplūdimio būtų suprojektuotas ir tiltelis žvejams bei numatyta vieta vandens atrakcionams, kurie galėtų būti įrengti ateityje.

Žaiginiškiai trauks prie tvenkinio

   Žaiginio miestelio gyventojai taip pat turi tvenkinį, kuris prieš porą metų Savivaldybės lėšomis buvo išvalytas, tačiau prie vandens telkinuko sugalvoję atsipūsti žmonės susiduria su nepatogumais – jo pakrantės nėra pritaikytos poilsiui. Laimei, poilsio zoną ruošiamasi įrengti ir Žaiginyje. Į vietą atvykę Savivaldybės vadovai ir projektuotojai kartu su Šiluvos seniūnijos seniūnu Juozu Šlepu, Žaiginio bendruomenės pirmininku Arūnu Birvinsku diskutavo ir aptarė, kurioje vietoje statyti persirengimo kabiną, kur turėtų būti pavėsinė su lauko baldais, o kur – lieptelis į vandenį. Tai dar ne viskas – poilsio zonoje atsiras ir suoliukų, ir šiukšliadėžių, prie tvenkinio susirinkę žmonės galės ne tik ramiai ilsėti s išplėstame paplūdimyje, bet ir aktyviai leisti laisvalaikį – raumenukus sustiprinti triūsdami su lauko treniruokliais, pajudėti naujai įrengtoje tinklinio aikštelėje, o mažųjų lauks žaidimų aikštelė.

Katauskių erdvė – poilsiui ir sportui

   Katauskių kaimas, esantis greta Jono Pauliaus II piligrimų kelio, vedančio Šiluvos link, turi jaukius bendruomenės namus, po tuo pačiu stogu įsikūrusios ir viešosios įstaigos, tačiau prie neseniai suremontuoto visuomeninio pastato labai nedera seni, ištrupėjusiomis plytelėmis takai, o gražiai tvarkomoje teritorijoje trūksta įrengimų gyventojų laisvalaikiui, užimtumui. Savivaldybės vadovus ir projektuotojus pasitikęs Katauskių bendruomenės pirmininkas Jonas Galinaitis pasidalijo idėjomis, kaip viešąją erdvę prie bendruomenės namų pritaikyti gyventojų poilsiui bei sportui. Įgyvendinant projektą „Katauskių kaimo viešosios erdvės sutvarkymas ir pritaikymas gyventojų poreikiams“ pėsčiųjų takai bus iškloti naujomis trinkelėmis, o teritorijoje prie pastato bus pastatyta suoliukų, lauko treniruoklių, įrengta žaidimų erdvė vaikams. Neabejojama, kad sutvarkyta teritorija taps nuolatine Katauskių bendruomenės ir visų aplinkinių kaimų gyventojų vasaros susirinkimo vieta: čia galės rinktis jaunimas, jaunos šeimos su mažais vaikais, vyks įvairios tradicinės vasaros šventės ir renginiai.

Kalnujuose – laisvalaikio zona

   Be investicijų neliks ir Kalnujai – čia numatyta atnaujinti viešąją erdvę ir pritaikyti ją visuomenės poreikiams. Savivaldybės ir Kalnujų seniūnijos pastangomis miestelyje anksčiau yra įgyvendinta keletas projektų: asfaltuotos gatvės, įrengtas jų apšvietimas, civilinės kapinės aptvertos tvora. Tačiau vietos bendruomenei labai trūksta susibūrimo vietų, ypač užimtumo reikia vaikams ir jaunimui. Erdvėje netoli buvusios mokyklos pastato numatyta įrengti gyventojų laisvalaikiui skirtą infrastruktūrą: renginių bei automobilių stovėjimo aikšteles, takus, dalį teritorijos aptverti apsaugine tvora, įrengti tinklinio aikštelę, suolelius, šiukšliadėžes, krepšinio stovą, vaikų žaidimų aikštelės įrenginį. Drauge su Kalnujų seniūnijos seniūne Regina Čepurnoviene, bendruomenės pirmininku Andriumi Žemkausku apžiūrėta šiuo metu pievą primenanti viešoji erdvė ir aptarta, kurioje vietoje kokie įrengimai turėtų būti pastatyti.

Dėmesys Užkalniams

   Neliks užmirštas ir vienas labiausiai nuo rajono centro nutolusių kaimų – Užkalniai. Šiame Nemakščių seniūnijos kaime gyvena palyginti nemažai socialinės rizikos šeimų, kuriose, savaime suprantama, auga vaikai. Šiandien Užkalnių kaime labai trūksta kokybiško vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumo – didelėje erdvėje yra tik sena, ištrupėjusiu asfaltu aikštelė su senais krepšinio stovais, suklypę ir apgriuvę sovietmetį menantys atrakcionai vaikams, keli sėdėjimui pritaikyti į suolelius panašūs įrengimai... Užkalnių kaimo bendruomenės pirmininkas Gitanas Kybartas svečiams pasiguodė, kad dabartinėje aikštelėje vaikams ir jaunimui nesaugu nei žaisti, nei sportuoti, nejauku čia ir bendruomenės šventes, renginius organizuoti. Tačiau įgyvendinus projektą „Viešosios erdvės Užkalnių kaime sutvarkymas ir pritaikymas gyventojų poilsiui ir sportui“ laisvalaikiui numatyta teritorija neatpažįstamai pasikeis ir taps nuolatine Užkalnių kaimo bendruomenės, aplinkinių kaimų gyventojų poilsio vieta. Viešojoje erdvėje įrengus krepšinio ir tinklinio aikšteles, vaikų žaidimų aikštelės įrenginius, lauko treniruoklius, suoliukus, šiukšliadėžes, ši vieta bus pritaikyta aktyviai leisti laisvalaikį – čia galės treniruoti s ir žaisti krepšinio, tinklinio mėgėjai, vyks įvairios tradicinės vasaros šventės ir renginiai.

Norgėluose – ramybės oazė

   Norgėlai – viena gražiausių rajono gyvenviečių, garsėjanti gausiu narių skaičiumi kaimo bendruomene, kurios parengtų projektų dėka buvo rekonstruoti bendruomenės namai, gyvenvietės centre sutvarkyta viešoji erdvė, kurioje įrengta lauko scena su stogu, krepšinio aikštelė. Nors įgyvendinti projektai pagerino norgėliškių gyvenimo kokybę, tačiau kaimo gyventojams trūksta kokybiškų rekreacijos ir poilsio sąlygų – mažesnės ir ramesnės poilsio zonos, kurioje būtų galima pailsėti, rengti nedidelės apimties renginius. Norgėlų Dvaro gatvėje yra pasagos formos vandens telkinys, kurio pakrantė šiuo metu yra nepritaikyta poilsiui. Į vietą  nuvykę projektuotojai ir Savivaldybės atstovai susitiko su bendruomenės nariais, išklausė jų pageidavimus ir aptarė detales. Projekto metu numatyta išvalyti teritoriją, suformuoti šlaitus, įrengti pėsčiųjų taką, pastatyti suoliukų, šiukšliadėžių, pavėsinę su lauko baldais, vaikų žaidimų aikštelės įrenginį, naujai įrengti apšvietimą. Tikėtina, kad sutvarkius viešąją erdvę, gyventojai dažniau lankysis renginiuose, eis pasivaikščioti, į kaimą atvykę svečiai ilgiau jame užsibus.

Berteškiuose bus atnaujintas kiemas

   Berteškių kaime (Betygalos sen.) vyksta gyvenimas – veikia kultūros centro padalinys, viešosios bibliotekos filialas, medicinos punktas, yra įsikūrusi kaimų bendruomenė „Berteškiai“. Visos šios keturios įstaigos gyvuoja visuomeniniame pastate, prie kurio esanti aikštės danga yra sutrūkinėjusi, nelygi ir net nesaugi vaikščioti. Kaime trūksta viešųjų erdvių laisvalaikio, sporto ir kultūrinių renginių organizavimui, žaidimų įrenginių mažiems vaikams. Savivaldybės ir kaimų bendruomenės „Berteškiai“ anksčiau įgyvendinti projektai sudarė daugiau galimybių vaikams ir jaunimui aktyviai sportuoti, tačiau bendruomenės poreikius atitinkančios viešosios infrastruktūros trūkumas išliko. Projektu „Berteškių kaimo bendruomenės namų aplinkos sutvarkymas ir pritaikymas gyventojų poreikiams“ bus atnaujintas bendruomenės namų kiemas, įrengta vaikų žaidimų aikštelė. Tikimasi, kad sukūrus patrauklią ir pritaikytą aplinką, gyventojai taps aktyvesni – dažniau bendraus, įsitrauks į bendruomenės organizuojamas veiklas ir renginius, o ir kaimo svečiams bus malonu apsilankyti.

Klausė gyventojų

   Savivaldybės meras Algirdas Gricius ir mero pavaduotoja Gitana Rašimienė, apžiūrėdami atnaujinimui ruošiamas viešąsias erdves rūpinosi, kad projektai būtų kuo naudingesni gyventojams. Kas gi kitas, jei ne patys žmonės geriausiai žino, kas svarbiausia – kur turėtų būti lieptas, stovėti pavėsinės ar sporto įrengimai... Savivaldybės vadovai išklausė vietos seniūnų, bendruomenių atstovų nuomones, poreikius ir kartu su projektuotojais tarėsi bei diskutavo, kaip kuo efektyviau panaudoti lėšas, kad rezultatai gyventojus džiugintų ilgus metus.

Darbai startuos kitąmet

   Savivaldybės administracija dar tikslina projektų detales ir šį mėnesį pateiks paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai dėl projektų finansavimo. Jei visų dokumentų parengimas vyks sklandžiai, laiku bus paskirtas finansavimas ir kojos nepakiš viešųjų pirkimų procedūros, minėtųjų projektų darbai turėtų prasidėti 2018-ųjų pavasarį, o ateinančią vasarą miestelių ir kaimų gyventojai jau galėtų džiaugti s atnaujintomis erdvėmis. Savivaldybės meras Algirdas Gricius pabrėžia, kad šiandien daugelyje rajono vietų poilsio zonų infrastruktūra yra pasenusi arba jos trūksta, todėl ruošiami įgyvendinti miestelių ir kaimų erdvių atnaujinimo projektai labai svarbūs gyventojų užimtumui – jie galės ilsėtis, sportuoti, leisti laisvalaikį greta namų patraukliai sutvarkytose aplinkose. Projektai įgyvendinami pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“, 80 proc. projektų vertės bus finansuojama ES lėšomis, 20 proc. prisidės pati Savivaldybė.

 

   

 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui
 
 
© Raseinių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.