Spausdinti
RASEINIŲ
RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Raseinių rajono savivaldybės
administracija


Biudžetinė įstaiga
V.Kudirkos g. 5, 60150 Raseiniai
Juridinių asmenų registras
Kodas 288740810
Tel. (8 428)  79 600
El. paštas savivaldybe@raseiniai.lt

2020 m. spalio 28 d.

Prisijungimas

Naujienų prenumerata

 

 
  

 
 
Naujienos
Spalio 18-oji – Europos Sąjungos kovos su prekyba žmonėmis diena

  Prekyba žmonėmis  – tai šiuolaikinėse visuomenėse egzistuojanti modernios vergovės forma. Nors prekybos žmonėmis terminas ilgą laiką buvo saistomas su moterų išnaudojimu prostitucijai, šiandien kalbama apie tokias prekybos žmonėmis formas kaip vergiškas darbas, žmonių išnaudojimas nusikaltimų vykdymui ir elgetavimui, fiktyvi-išnaudojanti santuoka, prekyba organais ir kt. Nusikaltėlių įgyjamos pajamos iš prekybos žmonėmis siekia milijardus eurų kasmet. Į prekeivių žmonėmis tinklus patenka vyrai, moterys ir vaikai. Šio reiškinio atsiradimą įgalina tarptautiniu mastu egzistuojanti paklausa ir prekeivių žmonėmis noras greitai praturtėti. Kultūrinė ir socialinė aplinka sudaro sąlygas nusikaltėliams pasinaudoti dalies visuomenės segmento visokeriopu – socialiniu, ekonominiu, psichologiniu – pažeidžiamumu.

   Prekybą žmonėmis patyrę ir nuo jos nukentėję asmenys – visokeriopai pažeidžiami mūsų visuomenės nariai. Dažniausiai jie turi gyvenimo skurdo, nedarbo arba prastai apmokamo darbo sąlygomis patirtį, yra patyrę fizinę, psichologinę ar seksualinę prievartą šeimoje, stokoja kokybiškų, nesmurtinių socialinių ryšių, turi gyvenimo globos įstaigose patirtį. Nemaža dalis nusikaltimo aukų turi psichikos sveikatos iššūkių ir/ar intelekto sutrikimų. Reikšminga dalis nukentėjusiųjų yra kilę iš kaimiškų vietovių. Tarp pagrindinių tikslo šalių, į kurias išvežami lietuviai, yra Jungtinė Karalystė, Airija, Prancūzija, Švedija, Vokietija ir kt., dalis išnaudojimo atvejų fiksuojama ir Lietuvoje. Nors Lietuva ilgą laiką buvo apibūdinama kaip aukų kilmės ir tranzito šalis, praktika rodo, kad tikslo šalimi ji tapo Turkijos , Čekijos , Ukrainos , Nepalo ir kt. piliečiams.

   Ne visais atvejais asmenys, nukentėję nuo prekybos žmonėmis, yra suinteresuoti teisinėmis priemonėmis siekti teisingumo ir drąsiai kalbėti apie savo patirtis. Apie darbinį, seksualinį ar kitokį išnaudojimą gali nesužinoti ir patys artimiausi jiems asmenys. Prie to prisideda išgyvenama trauma, asmeninės gėdos, kaltės ir baimės jausmai. Be to, aukoms, kaip ir didelei visuomenės daliai, trūksta informacijos tiek apie patį nusikaltimą, tiek apie prieinamas pagalbos ir apsaugos galimybes. Dar daugiau – neretai nusikaltėliai įtikina prekybos žmonėmis aukas, kad jos pačios yra nusikaltimo bendrininkai. Nusikaltimo organizatoriai stengiasi parodyti, kad turi pažinčių teisėsaugoje, taigi, net neverta ieškoti pagalbos. Šios kompleksinės priežastys sudaro sunkiai peržengiamą barjerą ir neleidžia teisėsaugai identifikuoti nusikaltimo ir jo aukų, o nevyriausybinėms organizacijoms – teikti kokybišką pagalbą. Dėl to prekyba žmonėmis neretai apibūdinama kaip „nusikaltimas be aukų“.

   Artėjant kovos su prekyba žmonėmis dienai, norime visus paraginti nelkti abejingais ir sužinojus apie galimą prekybą žmonėmis, išnaudojimą – kreiptis į specialistus.

 

Raseinių rajono savivaldybės nuolatinės kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo grupės pirmininkė

Ieva Berštautaitė 

 

 

 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui
 
 
© Raseinių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.