Spausdinti
El.paštas Į pradžią Svetainės žemelapis
RASEINIŲ
RAJONO
SAVIVALDYBĖ
Raseinių rajono savivaldybės
administracija


Biudžetinė įstaiga
V.Kudirkos g. 5, 60150 Raseiniai
Juridinių asmenų registras
Kodas 288740810
Tel. (8 428)  79 600
Faks. (8 428)  51 604
El. paštas savivaldybe@raseiniai.lt
2017 m. liepos 27 d.

Prisijungimas

Statistika
Nuo: 2003-12-01
Iš viso: 7702265
Šiandien: 1836
Dabar: 91
Prenumerata
Naujienos
Jūratės Petruškevičienės autorinė paroda „Iš būtojo laiko“ Raseinių krašto istorijos muziejuje

   Nebe pirmą ir ne antrą kartą menininkė Jūratė Petruškevičienė prabyla būtuoju laiku. Jau keletą dešimtmečių dailininkės braižą galima atpažinti iš nenuilstamo bandymo sulipdyti arba sulopyti istorijų skiautes. Jūratės Petruškevičienės kūryboje dominuoja asmeninės istorijos – jos artimųjų patirtos ir mažai pažįstamų žmonių ne iki galo nupasakotos, tad jas menininkei tenka sukurti pačiai, lopas po lopo, dygsnis po dygsnio. Pastarųjų metų ciklas, kuriame skiautinio, siuvinėjimo, daigstymo ir kitomis technikomis atgaivinami dzūkiški lovų užtiesalai, persmelktas kaip tik tokio asmeniškumo. Menininkė gali išsamiai ir įdomiai pasakoti lovatiesių atradimo, surinkimo, jų buvusių savininkų istorijas. Jai rūpi aplinka, iš kurios atkeliavo kažkada dideliu turtu buvę rankų darbo tekstiliniai objektai. Nūdien dauguma jų – sudilę, suplyšę, nevertinami, suplėkę. Menininkė šiais kūriniais, antram gyvenimui prikėlusiais namų tekstilės objektus, reiškia pagarbą tekstilės tradicijai, sieja rankų darbo amatus su šeimoje brandintomis vertybėmis, kūrybingumo formomis, perduotomis iš kartos į kartą.

   “Ši paroda – tai mano pagarbos ir meilės ženklas senajai lietuvių tekstilei. Geriausi jos pavyzdžiai saugomi muziejų fonduose, o aš norėjau paliesti tuos dar išlikusius, išsiblaškiusius pridulkusiose palėpėse, numestus, suteptus, paplyšusius, pablukusius ir nelabai kam bereikalingus. Vėjo plaikstoma šeimininko ant durų prikalta (nuo musių!) jo mamos jaunystėje austa lovatiesė – tokia buvo pradžia. Vėliau atradau daugiau: pavargusių nuo laiko, bet vis dar gražių. Tai ne restauracija, nors vieną darbą taip ir pavadinau. Greičiau interpretacija ir kita paskirtis, kitas gyvenimas. Šiais kūriniais noriu ne tik dar kartą prisiliesti prie visiems mums brangaus paveldo, bet ir surinktai senų audinių kolekcijai suteikti naują turinį ir įprasminimą“, – apibūdina kolekciją menininkė.

   Viename parodos kūrinių unikaliai įprasminta skaudi Lietuvos istorijos patirtis – lietuviškos spaudos draudimas (1864-1904 m.). Rinkdama senas lovatieses prie Dusios ežero, menininkė susipažino su buvusiu Metelicos kaimo laiškininku, iš kurio buvo gavusi kelias lovatieses. Jis menininkei parodė ir savo senelio išsaugotą seno giesmyno dalį. Tai buvo giesmių tekstai iš lietuviškos spaudos draudimo laikų, rašyti vadinama „graždanka“ (lietuviškas tekstas užrašytas rusišku raidynu). Minėto giesmyno žodžius menininkė aplikavo ant senos lovatiesės, atkeliavusios į menininkės rankas iš kitapus Dusios ežero. Anot Jūratės, „lovatiesės audėja nugyveno labai sunkų, vargingą gyvenimą, bet visą laiką audė“. Menininkės žodžiuose audimas suskamba lyg malda, lyg sakralus savikūros veiksmas, veikla suteikdavusi jėgų keliauti sunkaus gyvenimo taku.

   Jūratė Petruškevičienė – viena aktyviausių Lietuvos tekstilės menininkių. Ji kasmet sėkmingai dalyvauja tarptautinėse tekstilės meno parodose įvairiose pasaulio šalyse, rengia personalines parodas, taip pat ir organizuoja grupines parodas. Jos kūryba žavi atida kultūriniam paveldui, tapatumui, tekstilės dirbinio, kaip tapatumo dėmens, akcentavimu. Menininkė įvaldžiusi gausybę tekstilės technikų – tiek tradicinių, tiek inovatyvių. Jas derina savo kūriniuose nuolat. Tai regime ir šioje ekspozicijoje, kur skiautinys, aplikavimas ar siuvinėjimas derinamas su fotografijos perkėlimu ant audinio. Bet pasakojimas čia svarbiausias. Nepraleiskite progos išgirsti jį iš autorės lūpų, arba susikurkite patys.

Apie paskutines parodas:

   Pastaraisiais metais J. Petruškevičienė surengė parodas „Būtuoju laiku“ Punsko Lietuvių kultūros namuose (Lenkija, 2010 m.), Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje Kėdainiuose (2010 m.), galerijoje „Balta“, Kaune (2013 m.), „Senosios gegužinės“ kaimo turizmo sodyboje (2013-2014 m.), VDA galerijoje „Akademija“ (2014 m.). Kolekcija buvo papildoma naujais darbais.

   2013 m. kūrinys „Spaudos draudimas (graždanka)“ buvo eksponuotas Filadelfijoje (JAV), meno centre „Art Alliance Philadelphia“, Lietuvos šiuolaikinės tekstilės parodoje „LTextile“, kartu su kitų Lietuvos tekstilės dailininkų darbais. Tai pirmasis Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai pristatymo kultūrinis renginys JAV.

   Kūrinys „Divonas“ 2013 m. Gdynios miesto muziejuje (Lenkija) vykusioje VII tarptautinėje tapybos ir unikalios tekstilės bienalėje apdovanotas SPAW ERA-ART (parodos organizatorių) broznine statulėle.

   Menotyrininkė dr. Virginija Vitkienė

   Paroda bus eksponuojama iki 2017 m. rugpjūčio 4 d.

   Susitikimas su autore – rugpjūčio 4 d. 16.00 val. Raseinių krašto istorijos muziejuje

 

 

 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui
 
 
© Raseinių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.