Spausdinti
RASEINIŲ
RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Raseinių rajono savivaldybės
administracija


Biudžetinė įstaiga
V.Kudirkos g. 5, 60150 Raseiniai
Juridinių asmenų registras
Kodas 288740810
Tel. (8 428)  79 600
El. paštas savivaldybe@raseiniai.lt

2020 m. liepos 6 d.

Prisijungimas

Naujienų prenumerata

 

 
  

 
 
Naujienos
Šventėme Jonines

Joninės Girkalnyje 

   Nuo seniausių laikų, žmonės pažymėdavo saulėgrįžos metą. Trumpiausią metų naktį ir ilgiausią dieną švenčiama viena įspūdingiausių vasaros švenčių, krikščioniškuose kraštuose gavusi Joninių pavadinimą, o lietuvių liaudyje dar vadinama Rasos šventė arba Kupolinėmis.

   Birželio 23 d. Girkalnio vasaros estradoje įvyko Janinų, Janių, Jonų pagerbimo šventė. Šią naktį buvo garbinama saulė. Jai dėkojama už šilumą, šviesą, prašoma jos kuo daugiau šviesti. Naktį buvo sukuriamas didelis laužas. Buvo manoma, kad kuo toliau apšvies laukus, tuo didesnis bus rudenį derlius. Visiems gerai žinoma, kad Joninių naktį pražysta paparčio žiedas. Lietuviai nuo seno jo eidavo ieškoti vidurnaktį. Buvo manoma, kad radęs paparčio žiedą žmogus tampa aiškiaregiu – gali girdėti kitų žmonių mintis, todėl žino visas jų paslaptis. Tokie sugebėjimai žmogui atneša turtus ir laimę.

 

Teksto ir nuotraukų autorė:

RRKC kultūrinių renginių organizatorė Girkalnyje  


 

Joninės Nemakščiuose: jau sudegė Joninių laužai

   Jau sudeginti Joninių laužai, pasveikinti nepamirštamą vardą turį žmonės, rastas ir paparčio žiedas! Nuaidėjo vasaros šventė. Daug planuota, kurta, dirbta, kad ji liktų įsimintina, daugeliui padovanotų malonių akimirkų. Šventės Nemakščiuose sumanytoja, kūrėja Lina Andrulienė teigia, kad be būrio pagalbininkų, rėmėjų nieko nebūtų galima padaryti. Todėl jos vardu ir visų, kas pajuto tikrai atšventęs Jonines, dėkojame Nemakščių bendruomenės santalkai, Balčių kaimo bendruomenei, pagrindiniam šventės rėmėjui UAB „Raskafas“ už šventės metu padovanotą grupės „Žemaitukai“ koncertą, Vytautui Tautkevičiui, Izidoriui Janušauskui, Reginai ir Antanui Pratašiams, UAB „Žvirzdė“, Rimui Gunevičiui. Ačiū tariame gausiam būriui pagalbininkų, geranoriškai prisidėjusių organizuojant renginį: Nemakščių seniūnui Remigijui Laugaliui, Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos direktorei Irenai Jankevičienei, Reginai Pratašienei, Vaidai Giedraitienei, Birutei Gudeliauskienei, Zigmui Jociui, Algimantui Žukauskui, Albertui Grabinskiui, Irenai Kliknienei, Daivai Žyvatkauskienei, Linai Radžienei, Rasmutei Tautkevičienei, Justei Jacikevičiūtei, Danutei Bertašiutei – Kaminskienei, RRKC Norgėluose šokių kolektyvui „Šypsena“ ir jo vadovei Aušrai Jukilaitienei, RRKC Nemakščiuose moterų šokių kolektyvui bei Juozapo Juščiaus vadovaujamiems meno mėgėjams – liaudiškos muzikos kapelai ,,Nemakščių vyrai“ ir moterų vokaliniam ansambliui.

   O kas gi veikta? Vaikai galėjo pasirinkti ar bandyti visas iš eilės siūlomas pramogas. Suaugę šventės dalyviai prisiminė kupoliavimo, ateities būrimosi iš surinktų augalų žaismę. Šypsojosi žiūrėdami į patiklią mergelę, sumaniusią pamiegoti ant žydinčių aguonų, kad mylimąjį susapnuotų. Klausėsi savų muzikantų, dainininkų, grožėjosi saviškių ir viešnių moterų kolektyvų šokiais. Kalba svečiai: Arūnas Bladžius, Andrius Bautronis, Aldona Ona Radčenko, Vidmantas Merkliopas. Sveikinami ir apdovanojami varduvininkai. Tarp amžiumi brandžių bendravardžių gal tik metukų kūdikėlis Jonas, aišku, pirmą kartą tokia proga sveikinamas. Merginos uždega aukurą – vakaro pirmoji dalis baigta. Aikštė pilnutėlė, daug kam net pritrūksta vietos patogiai įsikurti. Bet daugelis šoka ir diskomforto turbūt nejaučia. Gražu, kad pilna jaunų šeimų su mažais vaikučiais. Prasideda Marijampolės kolektyvo ,,Savito“ pasirodymas. Temsta. Meras Andrius Bautronis ir seniūnas Remigijus Laugalis uždega didįjį laužą. Žiūrovai laukia dar vienos grupės pasirodymo. ,,Žemaitukai“ šokti ir dainuoti kartu išjudina beveik visus.

   Trumpiausia šilta vasariška naktis neįveikia žibintų, deglų, laužo šviesos... Publika dar bendrauja su atlikėjais. Į dangų spiečiais kyla didžiojo laužo kibirkštys. Žmonės skirstosi keturias valandas pabuvę šventėje, kurią su meile jiems kūrė RRKC Nemakščiuose darbuotojai ir visi, jiems padėję, todėl bendraautoriais vadintini.

 

Teksto autorė: RRKC choreografė Živilė Lembutienė

Teksto nuotraukos Linos Radžienės

 

 

 


 

Joninių šventė Kalnujuose

   Nuvilnijo per Lietuvą Joninių aidas. Joninių tradicijos buvo prisimintos ir Kalnujuose. Šią šventę organizavo RRKC Kalnujuose ir RMMVB Kalnujų filialas. Visi ateinantieji į šventę turėjo praeiti pro žolynais papuoštus vartelius ir nusiprausti Joninių vandeniu. Šventės metu dalyviai rinko devynių žolynų puokštę pagal senuosius ritualus (nekalbant, skinant žolyną tik žengus devynis žingsnius), dalyvavo lygiausios pradalgės pjovimo, pasagos mėtymo varžybose. Merginos galėjo nusipinti lauko žolynų vainiką ir mėtydamos vainiką, spėlioti ar šiais metais ištekės. Laima ir Vitalija padėjo dalyviams pinti vainikėlius. Drąsiausieji šventėje galėjo išbandyti Laumių taką basomis kojomis. Aktyviausi čia buvo vaikai. Jauniesiems šventės dalyviams taip pat buvo paruošta nemažai užduočių. Vaikai dalyvavo kūrybinėje laboratorijoje, kuriai vadovavo Monika. Gabrielė su poniu Hansu mokė vaikus jodinėti, teisingai sėdėti balne. Renginio metu buvo apdovanoti dalyviai, karantino metu dalyvavę virtualiuose konkursuose, kuriuos rengė kultūros centras Kalnujuose ir Kalnujų biblioteka. Vyko ir paparčio žiedo ieškotuvės. Visi norintieji dalyvauti ieškotuvėse turėjo rasti paslėptas nuorodas ir jomis vadovaujantis ieškoti žiedo. Greičiausios ir apsukriausios buvo merginos, kurioms vadovavo Armanda. Mūsų paparčio žiedas pražydo Palendrių piliakalnyje. Buvo apdovanoti ir Jonai, kurių šiais metais buvo tik vienas. Šventės metu visus linksmino kaimo kapela „Kalnuja“ ir grupė iš Panevėžio „Muskato“. Dėkojame visiems, kurie dalyvavo, tiems, kurie prisidėjo prie šventės ruošimo, Gabrielei, Monikai, Eimantui, Vaidai, kurie padėjo papuošti teritoriją.

 

Teksto autorė: RMMVB vyr. bibliotekininkės D.Myniotienės

Teksto nuotrraukos RRKC Kalnujuose kultūrinių renginių organizatorės Laimutės Banienės 

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui
 
 
© Raseinių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti skelbiamą informaciją be autorių sutikimo draudžiama. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.